Чат-бот - програма написана на одній з мов програмування, наприклад php або python. Її файли розташовані на сервері, на який приходять запити з месенджерів. Програма, в свою чергу, відправляє запити для виконання самим ботом, в залежності від необхідного сценарію взаємодії з користувачем. Все це відбувається через webhook, тобто url адресу, який є шлюзом для передачі даних.
Як і будь-який інший програмний продукт, розробка чат-бота вимагає чіткого розуміння кінцевої мети і завдань, згідно яких він розробляється. Тільки тому в разі, коли завдання має чітке технічне завдання, результатом проекту є якісний продукт виконує поставлені перед ним вимоги.
Тому, процес розробки чат-бота, багато в чому схожий з розробкою інших продуктів, наприклад сайт або CRM. У всіх цих випадках, першим етапом роботи над проектом є експертиза і аналіз потреб бізнесу, які повинні бути закриті за допомогою програмного продукту, в нашому випадку - чат-бота.
Які потреби може закривати чат-бот? У першу чергу чат-бот буде корисний бізнесу в таких напрямках:
Для різних видів бізнесу, кожна з цих завдань може вимагати абсолютно різного підходу до розробки і функціоналу чат-бота. Саме тому, перед складанням технічної документації або блок-схеми, згідно з якою буде проведена розробка, необхідно провести експертизу. Експертиза дає зрозуміти, які саме процеси найбільш ресурсовитратні при актуальному стані бізнесу, і як вони можуть бути автоматизовані для оптимізації ресурсів.
Наприклад, в компанії є 5 менеджерів, які паралельно займаються продажами і консультаціями клієнтів. Вони витрачають 80% часу на консультації поточних клієнтів, 80% питань з яких є шаблонними. Якщо перевести консультацію в режим роботи чат-бота, то на консультації менеджери стануть витрачати тільки 20% часу, відповідаючи на нетипові запити клієнтів. Тобто після оптимізації даних процесів, часу на роботу з поточними клієнтами, менеджери будуть витрачати тільки 15%. Разом, замість 20% корисного часу, ми отримуємо 85% корисного часу.
Це тільки один приклад, і тільки щодо процесу консультування і продажів. Такі ж приклади можна привести для будь-якого іншого напрямку, в якому можуть бути застосовані чат-боти, як рішення для оптимізації і підвищення прибутковості бізнесу .
Але, повторимося, чат-бот буде виконувати поставлені перед ним цілі, тільки в тому випадку, якщо замовник сам розуміє ці цілі. Не слід замовляти розробку чат-бота , тільки тому що це технологічне та інноваційне рішення, яке Ваші конкуренти вже використовують як конкурентна перевага у Вашій ніші.
Розробка блок-схеми/ТЗ
Після експертизи і узгодження всіх основних завдань, які повинен виконувати чат-бот, настає етап розробки алгоритму взаємодії бота з користувачем. Алгоритм роботи може бути прописаний в технічному завданні, але в будь-якому випадку, перед початком розробки бота, створюється блок-схема проекту, в якій чітко вказані всі ланцюжки сценаріїв боти бота.
Блок-схема необхідна для того, що б можна було до початку робіт продумати технічний функціонал системи управління ботом, функціонал самого бота, врахувати всі необхідні дії, які можуть вимагатися в процесі роботи користувачами месенджера з ботом. Також, блок-схема є документом, які прикладається з підписуються договору по розробці чат-бота. На рівні з технічним завданням, блок-схема є юридичним документом.
Система управління чат-ботом Gerabot, дозволяє в процесі роботи чат-бота міняти запрограмовані спочатку при розробці сценарії, що робить ботів, розроблених на Gerabot гнучкими до подальшого вдосконалення і доопрацюванням.
Створення функціонального чат-бот для telegram, viber, messenger.
Після експертизи і розробленої блок-схеми проекту, настає етап розробки самого чат-бота. Найчастіше, чат-боти створюються під найпопулярніші месенджери, такі як: telegram, viber, messenger. Але, платформи під які виготовляється чат-бот, вибираються виходячи з експертизи та потреб бізнесу, цільової аудиторії бота.
Приклади типів чат-ботів для різних сфер бізнесу і відповідних месенджерів, які найбільш підходять для даного типу:
Корпоративний чат-бот - в більшості випадків, компанія сама вибирає під який месенджер створювати корпоративного чат-бота , так як в праві встановити чіткі правила для співробітників. Найчастіше, розробка такого бота робиться під telegram.
Боти для сфери послуг - в разі розробки ботів для послуг, необхідно орієнтуватися на цільову аудиторію бізнесу. Пол, вік, географія та інші параметри. Якщо це розважальні послуги, доставки їжу, то оптимальним варіантом будуть messenger і telegram. Якщо це страхові або юридичні послуги , то варто розглянути messenger і viber.
Боти для інтернет-магазинів - оптимальні варіанти це telegram і viber, але в більшості випадків бажано і розробка під messenger, хоча б з обрізаним функціоналом.
Боти для маркетингу - безумовно, найбільш популярна майданчик для маркетингових ботів, це messenger. Ця платформа від facebook, дозволяє показувати повідомлення користувачу при знаходженні його на сторінці facebook, що значно підвищує конверсію його подальшої взаємодії з ботом.
Це тільки частина прикладів ботів під різні тематики. Звичайно, в реальності, все залежить від потреб бізнесу, проблеми, яку повинен закривати чат-бот, аудиторії. Саме тому, процес розробки бота від Gerabot, складається з трьох етапів :
Тільки дотримуючись дану схему етапності розробки бота, Ви отримаєте той продукт, який виведе Ваш бізнес на новий рівень. А ми отримаємо якісний проект, яким можна пишатися і поставити в портфоліо.